7 rzeczy, które Twoje Dziecko musi usłyszeć

7 rzeczy, które Twoje Dziecko musi usłyszeć

Słowa mają ogromną moc. Mogą uskrzydlić, ale też w niektórych przypadkach zniszczyć… Poznaj 7 rzeczy, które warto na co dzień mówić swojemu Dziecku.

Dobra komunikacja to klucz do sukcesu. Powinniśmy mówić z miłością zarówno do innych, jak i do siebie. To, co myślimy o sobie także ma ogromne znaczenie. Niezwykle ważne jest jednak to, co usłyszy od Ciebie Twoje Dziecko. Jesteś dla niego autorytetem, osobą niezastąpioną i najmądrzejszą. Uwierzy Ci we wszystko, więc staraj się je doceniać, darzyć zaufaniem i miłością.

 1. Cieszę się, że cię mam.

Mówiąc takie słowa, pokazujesz Dziecku, że jest wartościowe, kochane. Budujesz jego pewność siebie i dajesz mu wewnętrzną siłę. Wie, że jest ważnym członkiem rodziny.

2. Powinieneś / Powinnaś być z siebie dumna.

W ten sposób budujesz i rozwijasz wewnętrzną motywację swojego Dziecka. Zrozumie wtedy, że są rzeczy, które robimy dla siebie, a nie po to, by się przypodobać innym.

3. To, co mówisz, naprawdę ma znaczenie.

Pokazujesz swojemu Dziecku, że cenisz je i interesuje Cię jego zdanie. Dzięki temu nabiera ono przeświadczenia, że to, co myśli jest ważne i może mieć swoją opinię.

4. Każdemu zdarza się popełnić błąd. Ty też masz takie prawo.

Nie myli się ten, kto nic nie robi. Każdy popełnia błędy, nie ma człowieka idealnego. Ważne, by Twoje Dziecko też o tym wiedziało i nie poddawało się, gdy popełni błąd. To się zdarza każdemu i warto próbować kolejny raz zamiast oczekiwać ideału od razu.

5. Jesteś ważny.

Każdy z nas jest równie ważny, czy w szkole, czy w pracy, czy w domu. Nie powinniśmy nigdy traktować innych jako gorszych i nie pozwalać, by ktoś nas traktował z góry. Dziecko musi się tego nauczyć od najmłodszych lat.

6. Wierzę w Ciebie.

Takie słowa pomogą Twojej pociesze przezwyciężyć wszystkie trudności, dodają skrzydeł, budują motywację i wzmacniają pewność siebie. Dziecko uwierzy, że może wiele i poradzi sobie w każdej sytuacji.

7. Dziękuję i przepraszam. 

Jesteś dla Dziecka autorytetem, więc jeśli zobaczy, że potrafisz przyznać się do błędu i przeprosić lub podziękować, też nie będzie miało przed tym oporów. Stanie się to dla niego naturalne.

Poza słowami, najważniejszy dla Twojej Pociechy jest też czas, który z nim spędzisz. To nie muszą być wymyślne aktywności, ale nawet zwykły spacer, gra w piłkę czy jazda na rowerze. Po prostu – ofiaruj mu swój czas, nie tylko na Dzień Dziecka. 😊