Kampania społeczna: Wakacje! ALE CO TO?

Z czym kojarzą się wakacje?
Może z beztroskim wylegiwaniem się na plaży, oderwaniem się od codziennych problemów, odpoczynkiem od szarej rzeczywistości?

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa uczucie ekscytacji przed pierwszym wakacyjnym wyjazdem. Ze wzruszeniem
przypominamy sobie, gdy pierwszy raz postawiliśmy stopę na gorącym piasku na plaży. Te emocje, gdy usłyszeliśmy szum fal,
wpatrując się w bezkres morza na horyzoncie? Radość z nowych przygód, zapach lasu, smak
lodów… Dla wielu z nas wakacje to czas tworzenia radosnych wspomnień i pierwszych wielkich odkryć.

Niestety, nie dla wszystkich dzieci wakacje wyglądają tak samo.

Dla 10-letniej Julki i wielu innych dzieci ze świetlicopiekuńczych, wakacje to zwykle czas spędzany na betonowych podwórkach, w cieniu szarych blokowisk.

Zobacz spot kampanii społecznej

Wakacje! ALE CO TO?

Przekonaj się, jak zwykły wakacyjny wyjazd wpływa na postrzeganie świata przez dzieci ze świetlic opiekuńczych.

Sytuacja w Polsce

W 2023 roku w niemal co trzecim gospodarstwie domowym żadne z dzieci nie pojechało na wypoczynek wakacyjny.

Wg. danych MOPS w samym Wrocławiu jest kilkaset dzieci, które nie wyjadą na wakacyjny wypoczynek.

Wśród nich są dzieci, które nigdy nie były na wakacjach.

Głównym powodem jest ubóstwo.

Wakacyjny raport Fundacji POCIECHA

Więcej informacji o świetlicach opiekuńczych i działalności Fundacji POCIECHA znajdziesz w naszym raporcie:
“Wakacje… wiemy co to”

Julka żyje w rodzinie, gdzie każdy grosz liczy się dwa razy, a trudna sytuacja materialna, problemy zdrowotne oraz konieczność opieki nad młodszymi rodzeństwem sprawiają, że marzenia o prawdziwych wakacjach pozostają tylko marzeniami – bez szans na ich realizację.

Każdego dnia dziewczynka słyszy, jak jej rówieśnicy opowiadają o wakacyjnych przygodach i czuje się coraz bardziej odizolowana. Bo w końcu, jak wyjaśnić swoim kolegom, że nigdy nie była na wakacjach? Julka czuje się gorsza…

Twoje wsparcie ma znaczenie!

Dzięki Państwa wsparciu i działaniom Fundacji POCIECHA, dzieci takie jak Julka mogą po raz pierwszy wyjechać na prawdziwe wakacje. Możemy zamienić smutne, szare otoczenie skrzypiącej osiedlowej huśtawki na pełną zieleni i życia perspektywę na świat, który stoi otworem. Możemy dać dzieciom nadzieję na lepsze jutro!

W zeszłym roku zabraliśmy na wakacje 284 dzieci z czterech świetlic środowiskowych w Polsce. Rozwijaliśmy ich zainteresowania, uczyliśmy nowych umiejętności, z tym zarządzania pieniędzmi i czasem.

Dla niektórych dzieci był to pierwszy wakacyjny wyjazd w życiu… Dla innych szansa, by wyrwać się z trudów dnia codziennego. Zapomnieć o tym, że w domu brakuje pieniędzy albo że relacje z rodzicami nie układają się tak jak powinny… To szansa na własne łóżko i codzienny ciepły obiad, pożywne śniadanie i kolację.

To poczucie, że jest się ważnym, kochanym i potrzebnym.

Obozy i kolonie, które organizujemy, to nie tylko wakacyjne przygody, ale też ważne życiowe umiejętności. Dzieci mogą nauczyć się pływać czy rozpalać ognisko. Nawiązują przyjaźnie, uczą się współpracy i radzenia sobie z życiowymi trudnościami. Budują poczucie własnej wartości i odporność psychiczną, a dzięki temu mogą otworzyć się na świat, który dotąd był dla nich niedostępny. Ale nie możemy tego zrobić sami – potrzebujemy wsparcia. Państwa zaangażowanie może sprawić, że marzenia tych dzieci staną się rzeczywistością.

Fundacja Pomocy Dzieciom POCIECHA
organizacja pożytku publicznego KRS 0000426589
Adres: ul. Kamieniecka 15, 50-511 Wrocław, tel.: 71 724 22 53
e-mail: biuro@fundacjapociecha.pl, www.FundacjaPociecha.pl
Nr naszego konta w banku Pekao SA: 15 1240 1994 1111 0010 4697 5666