Międzynarodowa wymiana młodzieży „Our local communities”

Międzynarodowa wymiana młodzieży „Our local communities”

Dwadzieścia trzy młode osoby z czterech krajów, zdobyło kompetencje przydatne w pracy z lokalną społecznością.

Uczyć inaczej

Wrzesień kojarzy się nam ze szkołą i nauką. Po akcji wyprawek szkolnych, o których możecie przeczytać np. tutaj, Fundacja POCIECHA skupiła się na realizacji projektu Erasmus+, czyli nauce w sposób nieszablonowy. Długo wyczekiwane spotkanie młodzieży z Hiszpanii, Włoch, Grecji i Polski odbyło się w Międzynarodowym Ośrodku Integracji Młodzieży Pilica w Kurnędzu.

Cel wymiany

Główną ideą spotkania było przełamywanie barier poprzez wymianę poglądów, doświadczeń i pomysłów, nawiązanie relacji oraz poznanie innej kultury, zwyczajów i upodobań. Odbywało się to w sposób bardzo nieformalny i bezpieczny. Miało służyć rozwinięciu umiejętności pracy w międzynarodowym zespole oraz odkryciu i rozwinięciu potencjału każdego uczestnika.

Fundament

Dlaczego pracujemy z młodzieżą? Ponieważ jest to grupa niezwykła – zdolna, kreatywna, pełna energii i chęci. Chcemy wspierać młodych ludzi, by mogli realizować swoje plany osobiste i zawodowe, a przy tym tworzyć lepszymi nasze otoczenie, nasz świat.

Co zyskali?

Uczestnicy spotkania w Kurnędzu mieli możliwość wzmocnienia kompetencji społecznych oraz rozwinięcia swojego warsztatu artystycznego – ich zadaniem było zorganizowanie wernisażu dla lokalnej społeczności. Szlifowali język angielski, uczyli się aktywnego słuchania, formułowania swoich opinii i prowadzenia dyskusji, trenowali wystąpienia publiczne – przełamywali swoje bariery. Wyjechali z dużą dawką wiedzy i z planami zorganizowania podobnego wydarzenia u siebie w kraju. Wrócili do swoich domów wzmocnieni, a my pozostajemy z przekonaniem, że to był dobry, wartościowy czas.

Refleksja

Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jedna taka wymiana, ponieważ widzimy, jak wielką rolę odgrywają one w życiu młodych ludzi. Kochani, możecie nas w tym wspierać trzymając kciuki lub wpłacając na cele statutowe fundacji darowiznę jednorazową lub cykliczną. Dziękujemy, że jesteście z nami 🙂

Zapraszamy do obejrzenia relacji zprojektu: