Warsztaty z uważności dla dzieci ze świetlicy MIŚ

Warsztaty z uważności dla dzieci ze świetlicy MIŚ

Cykl spotkań o mindfullnes ma pomagać młodzieży lepiej radzić sobie z trudną dla nich rzeczywistością. Fundacja „Bezpieczne Ryzyko” zapewniła dzieciom bardzo dobry czas – przekonajcie się o tym, czytając dalej!

Warsztaty odbywały się w świetlicy MIŚ mieszczącej się przy ul. Oleśnickiej 4. Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Posłuchajcie co mówiły dzieci po wykonywanych ćwiczeniach:

Jednym z ćwiczeń, które robiliśmy było strzepywanie gwiezdnego pyłku. Na pytanie: Jak się dziś czujecie? (po wykonanym ćwiczeniu), dzieci odpowiedziały:

Czuje się rozluźniona po ćwiczeniach i było fajnie.
Czuje się dobrze po ćwiczeniach.
Czuje się dziwnie, ale to było ciekawe.
Jest to dla mnie nowe doświadczenie i czuje się rozluźniona.

Podczas krótkiego ćwiczenia o uczuciach spośród kolorowych kartek dzieci wyjęły jedną, która odzwierciedlała, jak się teraz czują:

Czuję ciekawość i ma ona kolor różowy. Lubię ten kolor.
Radość jest w kolorach tęczy, dlatego wybrałam każdą kartę.
Czuję radość, a dla mnie ma ona kolor zielony.
Czuję radość i ciekawość dla mnie ma kolor pomarańczowy.
Radość dla mnie ma kolor niebieski, bo jak się śmieje to płyną mi łzy.

Jeden z chłopców zapytał podczas zajęć, czy może się podzielić przykrą dla niego sytuacją i jak sobie z nią poradził. Zawsze słuchamy!

– Ostatnio na języku angielskim w szkole, Pani wyciągnęła mnie do odpowiedzi i nie potrafiłem sobie przypomnieć nazwy państwa – Kanady, jak brzmi ono po angielsku. Zawstydziłem się, a Pani chciała mi wstawić 1. Na szczęście tego nie zrobiła, ale było mi przykro, byłem zasmucony i zezłościłem się – na siebie, że nie umiałem i trochę na Panią (bo jak znam odpowiedź to czasem, gdy się zgłaszam to Pani mnie nie wybiera do odpowiedzi, a jak nie wiem to niestety, ale zdarza się, że wybiera właśnie mnie…).
– Jak sobie z tym poradziłeś?
– Jak było mi przykro to wziąłem 5 głębokich wdechów i wydechów i było później mi lepiej. To naprawdę działa i pomaga!

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji „Bezpieczne Ryzyko”, za przeprowadzenie bardzo wartościowych i ciekawych warsztatów. Jednak największym potwierdzeniem Waszej skuteczności jest fakt, że dzieci wykorzystują przygotowane przez Was ćwiczenia podczas codziennych sytuacji.