O motywacji, wsparciu i wypaleniu zawodowym. ŚWIETLIX 5

O motywacji, wsparciu i wypaleniu zawodowym. ŚWIETLIX 5

Podczas piątej edycji ŚWIETLIXa pojawiła się także niezwykle ważna kwestia motywacji do pracy i wypalenia zawodowego. Wykład na ten temat przeprowadziła nasza Koordynatorka Szlachetnych Inicjatyw, Karina Rawdanowicz-Wróbel.

Zmotywuj się! – tak brzmiało główne przesłanie wykładu Kariny 

Różne motywacje

Nierozłącznie z tematem motywacji powiązany jest temat różnic pokoleniowych. Pokolenie X, Y, a teraz najmłodsze Z… każdą grupę motywuje co innego. Jest to też bardzo indywidualne, dlatego warto zdawać sobie sprawę, co nas osobiście motywuje i tego się trzymać. Uczestnicy wykonali pod okiem Kariny test „Motywacyjne DNA”, żeby poznać swój profil. By czerpać radość z życia i z podejmowanych działań, warto znać przede wszystkim siebie. Prowadząca podkreślała, że nie ma złych profili motywacyjnych. Niezależnie, czy kogoś motywuje wewnętrzna satysfakcja czy uznanie w oczach innych.

Jak walczyć z wypaleniem?

W drugiej połowie szkolenia prelegentka poruszyła ważny temat, jakim jest wypalenie zawodowe. Karina zwróciła uwagę, że wypalenie to nie to samo co stres. Bardziej podatne na wypalenie są osoby, które są wrażliwe, mają tendencje do perfekcjonizmu czy też pracują w zawodzie, który jest wymagający emocjonalnie lub jest to tzw. „służba”, np. terapeuci, aktywiści społeczni, medycy, strażacy, itp. 

Według raportu z 2022 roku wynika, że aż 24% pracowników mówi, że jest wypalonych zawodowo. 3 na 5 osób zgłasza negatywne skutki zbyt dużego stresu, związanego z pracą zawodową. Warto się zastanowić, co w tej pracy Ciebie osobiście najbardziej wypala, gdyż jest to kwestia indywidualna. Jedne z najpopularniejszych objawów wypalenia zawodowego to m.in. niechęć do pracy, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, depresja. 

Jest kilka sposobów, które pomogą ci uniknąć wypalenia. Brzmi banalnie, ale właśnie to ma największą moc:

  • Regeneracja, aktywność fizyczna, przerwy w pracy 
  • Zdrowa dieta 
  • Stawianie granic, dbanie o własną przestrzeń
  • Zorganizowanie przestrzeni do pracy 
  • Gotowość szukania wsparcia i otwarcia na wsparcie 

Pamiętaj też o uśmiechu! A jeśli już czujesz się wypalony – warto poszukać pomocy psychologicznej, by to wyleczyć i na nowo czerpać radość z życia.