Komunikacja interpersonalna. ŚWIETLIX 5

Komunikacja interpersonalna. ŚWIETLIX 5

Kolejnym prelegentem piątej edycji ŚWIETLIXa był terapeuta Piotr Wojciekiewicz. Przeprowadził zajęcia na temat komunikacji interpersonalnej, które zaangażowały wszystkich uczestników maksymalnie.

Piotr Wojciekiewicz studiował psychologię na Uniwersytecie SWPS i aktualnie jest terapeutą w trakcie certyfikacji, pracującym w nurcie TSR. Podczas prelekcji zastosował wiele zabaw komunikacyjnych i gier, które urozmaiciły wykład i pokazały istotę komunikacji.

Komunikacja – co w tym trudnego?

Wydaje się, że każdy z nas potrafi się komunikować. Ale czy na pewno? Skuteczna komunikacja to tak naprawdę jedna z najtrudniejszych umiejętności. Dlaczego nam czasem nie wychodzi, opowiedział Wojciekiewicz.

Przyczyn należy się dopatrywać w tym, że każdy z nas inaczej patrzy na świat. – Rzeczywistość, która nas otacza, musimy poznać za pomocą pytań. To jedyny skuteczny sposób na zrozumienie drugiego człowieka, ale i tak niewystarczający. Nasze wyobrażenie świata nie równa się rzeczywistości – mówił Piotr Wojciekiewicz. Wizualizacją tego było pewne ćwiczenie. Wykładowca narysował kota, a uczestnicy szkolenia za pomocą pytań musieli odgadnąć, jak zwierzę wygląda i je narysować. Na niemal 30 obrazków tylko jeden był bardzo podobny do oryginału.

Prelegent zwrócił uwagę, że często skupiamy się na tym, co chcemy powiedzieć zamiast słuchać. Powinno być natomiast odwrotnie, by komunikacja była skuteczna.

Być asertywnym 

Na koniec wykładu został poruszony ważny temat asertywności. Uczestnicy wraz z prowadzącym skupili się nad odpowiedzią na pytanie, czym jest asertywność i dlaczego tak trudno nam przychodzi. Próbowali znaleźć granicę między odpowiedzią asertywną, agresją, a poczuciem winy. Asertywny komunikat pozwala nam wyrazić swoje potrzeby, ale ze zrozumieniem, że osoba po drugiej stronie może to zaakceptować lub nie. – Musimy być asertywni, ale nie możemy brać odpowiedzialności za czyjąś reakcję na naszą asertywność – taki przekaz skierował do zgromadzonych Piotr Wojciekiewicz.

Wykład został zakończony ważnym przesłaniem: “Nie da się kontrolować czyjejś reakcji i zachowań, ale możesz kontrolować swoje emocje i reakcje. Nie musisz być przyjacielem świata”.